Skóra ekologiczna – czy to dobry wybór?

Skóra ekologiczna – czy to dobry wybór?

Dodatki stanowią nieodzowny element każdej stylizacji – zarówno tej formalnej, jak i codziennej. Powinny być nie tylko funkcjonalne stosownie do przeznaczenia, ale wyrażać nasz niepowtarzalny styl. Wybierać możemy między akcesoriami wykonanymi ze skóry naturalnej, cieszącymi się niesłabnącą popularnością praktycznie od zawsze, ze skóry ekologicznej, które również znajdują swoich zwolenników oraz materiałowymi – idealnymi (ze względu na łatwość w utrzymaniu) dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Dodatki ze skóry naturalnej, choć nie należą może do najtańszych, to będą możliwie najlepszym wyborem jeśli dokonujemy zakupu z myślą o codziennym użytkowaniu w perspektywie kilku sezonów. Wyroby skórzane – jeśli odpowiednio dbamy o ich pielęgnację i konserwację – odznaczają się wyjątkową trwałością, odpornością na zabrudzenia, pęknięcia, przetarcia oraz zarysowania. Zamienniki w postaci skór ekologicznych mogą także doskonale spełniać (przynajmniej przez jakiś czas) swoją funkcję, a w dodatku są bardzo korzystne cenowo, co docenią szczególnie te osoby, które nie lubią przeznaczać dużych kwot na uzupełnianie swojej garderoby. Po jakie dodatki ze skóry ekologicznej warto sięgać? Czy oszczędzanie na skórzanych akcesoriach zawsze jest opłacalne? Czym różnią się wyroby ze skóry ekologicznej od ich droższych odpowiedników? Jak dbać o dodatki ze skóry ekologicznej, aby służyły nam jak najdłużej? 

 

Skóra ekologiczna nie tylko dla wegan 

Producenci akcesoriów ze skóry ekologicznej dokładają wszelkich starań, aby ich wyroby na pierwszy rzut oka wyglądały identycznie, jak ich odpowiedniki ze skóry naturalnej. Każdemu z pewnością przynajmniej raz zdarzyło się oglądać jakiś atrakcyjny wizualnie dodatek, który swoim wyglądem nie zdradzał z jakiego materiału został wykonany, dopiero wczytanie się w dołączoną metkę rozwiało wszelkie wątpliwości. Nawet naturalnie występujące zagięcia i chropowatości charakterystyczne dla wyrobów skórzanych producenci ekoskóry są w stanie odtworzyć na swoich torbach, portfelach, paskach i obuwiu. Mowa jest oczywiście o wysokiej jakości akcesoriach ze skóry ekologicznej, których ze względu na wege-rewolucję jest w asortymencie sklepów znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Z zalet noszenia ekoskóry, obok wegan i wegetarian, mogą cieszyć się wszystkie te osoby, które nie lubią przeznaczać przesadnie wysokich sum na dodatki oraz modowe akcesoria. Przystępne ceny ekoskóry zachęcają do posiadania nie jednej, a kilku modeli torebek, pasków oraz wielu innych gadżetów. Każdą stylizację będziemy mogli dopełniać więc zupełnie innym zestawem akcesoriów, dopasowanym do naszego nastroju, okazji czy pogody. Dla jednych zaletą, a dla drugich wadą będzie brak charakterystycznego zapachu, który towarzyszy wyrobom z naturalnych skór. Jeśli podczas zakupów nie kierują nami względy ideologiczne (jak w przypadku wegan), a wyłącznie chęć uzupełnienia garderoby o nową rzecz, to pamiętajmy, że akcesoria z ekoskóry nie należą do najtrwalszych. Bez względu na stopień naszej dbałości i uważności, bardzo szybko stracą swój pierwotny wygląd i kształt, a materiał zyska nieestetyczne ślady użytkowania w postaci pęknięć i przetarć. Jeśli zależy nam na wieloletnim użytkowaniu, to skierujmy nasze kroki do sklepu z galanterią skórzaną, która z biegiem lat tylko zyskuje na szlachetności. Jedynym minusem wyrobów ze skóry naturalnej jest wysoka cena, którą na szczęście rekompensuje niesamowita trwałość, elegancki wygląd oraz świetna jakość.    

 

Na których akcesoriach warto oszczędzić, a za które warto zapłacić więcej? 

Choć akcesoria ze skóry naturalnej są znacznie trwalsze od ich odpowiedników wykonanych z ekoskóry, to przecież nie każdy dodatek kupujemy z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Często przecież nabywamy przedmioty z myślą o jednym albo maksymalnie kilku wyjściach, tak jest chociażby w przypadku pasków do sukienek. Podkreślanie talii cienkim, kolorowym paskiem schlebia figurze i jest od wielu sezonów bardzo modne. Pasek do sukienki dobieramy zwykle z myślą o konkretnej kreacji – mając w pamięci jej krój, kolorystykę, fason – a ten już niekoniecznie może się sprawdzić w przypadku innej. W tych okolicznościach nie powinniśmy się wahać przed zaoszczędzeniem kilku złotych na zakupach, szczególnie, że trudno przewidzieć jak długo jeszcze moda na paski do sukienek się utrzyma. Nieco inaczej ma się sprawa z paskiem do spodni materiałowych lub dżinsów. Dżinsy stanowią stały repertuar większości codziennych stylizacji, dlatego już w tym wypadku warto zainwestować w dobrej jakości skórzany pasek. Pasek wykonany ze skóry naturalnej nie tylko dopasuje się do sylwetki jak żaden inny, ale będziemy mogli się cieszyć jego użytkowaniem przez wiele długich lat. Torebka, torba na laptopa, teczka na dokumenty to jedne z tych akcesoriów na których zdecydowanie nie warto oszczędzać. Używane każdego dnia, w różnych warunkach pogodowych, wypełnione po brzegi zawodowymi niezbędnikami (m.in. laptopem, dokumentami) poddawane są nieustającej eksploatacji. Ekoskóra nie jest na tyle wytrzymałym materiałem – nawet ta najwyższej jakości – aby wytrwać w stanie nienaruszonym przez dłużej niż kilka miesięcy, nie mówiąc o latach. Jedynym rozsądnym wyborem będzie w tym wypadku skóra naturalna, która obok walorów wspomnianych wyżej doda nam elegancji, szyku i klasy. Torby z ekoskóry będą natomiast świetnym rozwiązaniem dla wszystkich niezdecydowanych. Jeśli spodobał nam się nieklasyczny model torebki (np. bardzo modny w danym sezonie), a nie mamy pewności czy na dłuższą metę sprawdzi się u nas, to warto najpierw zaopatrzyć się w egzemplarz ze skóry ekologicznej. Z czasem przekonamy się czy warto w naszym wypadku inwestować większą kwotę w ten model w wersji ze skóry naturalnej. Taka metoda pozwoli nam uchronić się przed drogim i nietrafionym zakupem. W przypadku portfela – szczególnie jeśli lubimy zmieniać modele co kilka miesięcy/lat – warto rozważyć zakup wykonanego z ekoskóry. Zaletą portfeli z ekoskóry jest z pewnością ich niska cena, co docenią panie, które lubią posiadać kilka różnych modeli i dobierać je odcieniem do koloru torebki.    

 

Jak dbać o skórzane dodatki?  

Bez względu na to czy nasza szafa wypełniona jest po brzegi akcesoriami ze skóry naturalnej czy ekologicznej to powinniśmy odpowiednio dbać o ich pielęgnację. Nigdy nie używajmy środków chemicznych do usuwania zabrudzeń, które nie są do tego przeznaczone. Wszelkie informacje odnośnie do pielęgnacji są zawsze zamieszczone na metce. Do zlikwidowania drobnych plam w jednym i drugim przypadku możemy używać, jeśli producent nie zaznaczył inaczej, wilgotnej szmatki nasączonej delikatnym detergentem. Przed pierwszym i kolejnym użyciem nie zapominajmy o impregnacie– jest to szczególnie ważne w przypadku skór naturalnych – ten zapewni długotrwałą ochronę przed wilgocią, uodporni skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz przed poważniejszymi zabrudzeniami. Przemoczonych lub zawilgoconych akcesoriów skórzanych nigdy nie suszmy w pobliżu źródeł ciepła. Skórzana torebka dosuszana na ciepłym kaloryferze może bezpowrotnie zmienić swój kształt, a ekoskóra może się zmarszczyć lub popękać. Warto pamiętać, że wszelkie zabiegi związane z pielęgnacją i konserwacją akcesoriów skórzanych należy wykonywać po uprzednim wysuszeniu oraz oczyszczeniu z kurz, piasku oraz innych nieczystości. Aby skórzane akcesoria odzyskały swój dawny blask używajmy preparatów na bazie wosku pszczelego lub olejków roślinnych. O ile przetarcia skór naturalnych możemy zamaskować odpowiednią pastą, o tyle wyroby ze skóry ekologicznej, które uległy (nawet niewielkiemu) uszkodzeniu będą już nie do odratowania. W ten oto sposób zniszczone akcesorium z ekoskóry zrobi miejsce dla nowego, co z pewnością będzie plusem dla miłośników modowych zakupów i minusem dla osób nastawionych na posiadanie trwałych, niezawodnych i wysokiej jakości rzeczy. 

Opublikowany 2019-01-17 Home, O galanterii skórzanej 9608

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów