Jak dbać o galanterię skórzaną?

Jak dbać o galanterię skórzaną?

Trudno wyobrazić sobie elegantsze dodatki do codziennych i formalnych stylizacji niż te wykonane ze skóry naturalnej. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wyroby ze skóry naturalnej są możliwie najlepszym wyborem, szczególnie jeśli dokonujemy zakupu z myślą o codziennym użytkowaniu w perspektywie wielu sezonów. Jedynym minusem jaki należałoby wskazać jest ich przedział cenowy oraz konieczność dbania o ich pielęgnację i konserwacje, co oczywiście nie przysłania rozlicznych zalet eleganckich, skórzanych dodatków. Skóra naturalna w odróżnieniu od jej tańszych zamienników (ekoskóra, skóra syntetyczna) wyróżnia się niesamowitą wręcz trwałością, odpornością na zabrudzenia i zarysowania oraz na pęknięcia i przetarcia. Rozważając zakup jakiegokolwiek dodatku, czy to będzie teczka na dokumenty, portfel, pasek czy wreszcie torebka powinniśmy pamiętać, że ich jakość oraz wygląd mogą wpływać na to, jak odbiera nas otoczenie. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, których codzienność wyznaczają spotkania biznesowe, rozmowy z klientami czy negocjacje ze współpracownikami. Należy jednak pamiętać, że nawet najdroższa i najbardziej efektowna torebka lub para eleganckich skórzanych butów straci na swojej wizualnej atrakcyjności, jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o jej konserwację. Dbanie o skórzane dodatki warto rozpocząć w zasadzie już w momencie ich kupna – konserwacja przed pierwszym i kolejnym użyciem, przechowywanie w odpowiednio do tego przeznaczonym miejscu. Jak powinniśmy się obchodzić z galanterią skórzaną, aby służyła nam jak najdłużej? Czy ogólnodostępne preparaty do pielęgnacji skór pomagają przedłużyć ich żywotność? Jak dbać o dodatki ze skóry naturalnej? 

 

Podstawowe różnice między skórą naturalną a ekoskórą 

Wyroby galanteryjne z obydwu typów skór mają swoich zwolenników i przeciwników. Wybór między dodatkami wykonanymi ze skóry naturalnej lub tymi wykonanymi ze skór syntetycznych pozostaje kwestią indywidualną. Po wyroby ze skóry ekologicznej chętnie sięgają weganie i wegetarianie oraz wszystkie te osoby, których budżet nie jest w stanie uwzględnić wydatku na eleganckie i jednak dość kosztowne dobra, jakimi są dodatki skórzane (uczniowie, studenci, młodzi dorośli). Między naturalną a ekologiczną skórą na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec większych różnic. Producenci akcesoriów ze skóry syntetycznej dokładają wszelkich starań, aby ich wyroby do złudzenia przypominały ich droższe odpowiedniki. Nawet naturalnie występujące zagięcia i chropowatości charakterystyczne dla wyrobów skórzanych producenci ekoskóry są w stanie odtworzyć na swoich produktach. Osoby przywiązane do wysokiej jakości kupowanych dodatków stawiają zwykle na te wykonane ze skóry naturalnej, bowiem z upływem lat zyskują one na szlachetności i są w stanie zachować nienaganny wygląd przez wiele lat. Akcesoria z ekoskóry są natomiast znacznie mniej trwałe w użytkowaniu, tj. materiał względnie szybko zyskuje nieestetyczne ślady użytkowania w postaci pęknięć i przetarć. Tempo zużywania się akcesoriów ze skóry syntetycznej jest dość szybkie i przybiera na sile, jeżeli używamy ich każdego dnia. Zaletą akcesoriów wykonanych ze skóry ekologicznej, który docenią w szczególności młode osoby, jest brak konieczności konserwowania syntetycznych elementów. Minusem jest niestety to, że wszelkie nabyte ślady użytkowania da się naprawić tylko w jeden sposób – kupując nową torbę lub portfel. 

 

Jak pielęgnować i przechowywać skórzane dodatki 

Wszelkie dodatki, a w szczególności paski, torebki oraz obuwie, wykonane ze skóry naturalnej należy odpowiednio przechowywać. Nie jest to oczywiście wymóg konieczny, aby móc cieszyć się z wieloletniego użytkowania danego akcesorium, ale pomaga zachować elegancki i nienaganny wygląd na dłużej. Wielu producentów galanterii skórzanej dołącza do swoich produktów (m.in. torebek, pasków) worki ochronne, w których możemy przechowywać daną rzecz w szafie lub garderobie bez obawy, że ta pokryje się kurzem. Starajmy się nigdy nie przechowywać skórzanych toreb złożonych „na płasko”, ze względu na to, że mogą wówczas ulec odkształceniu. Jeżeli jakiś skórzany dodatek odkładamy do szafy na dłużej niż kilka tygodni starajmy się go zabezpieczyć pod kątem, mogących się pojawić po dłuższym czasie, nieestetycznych odkształceń i zgnieceń, np. wypełnijmy wnętrze torebki folią bąbelkową lub bibułą. Każdy skórzany dodatek – od rękawiczek po pasek do spodni – starajmy się przechowywać w osobnym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscu. Może to być worek ochronny, specjalne przegródki (do kupienia w sklepach z wystrojem wnętrz) przeznaczone do przechowywania akcesoriów w szafach i szufladach lub odpowiadające kształtem pojemniki tekturowe, materiałowe czy plastikowe. Nieużywane na co dzień obuwie starajmy się zabezpieczyć prawidłami lub innymi wypełniaczami, które nie dość, że zapobiegać będą odkształceniom, to pomogą naprawić te nabyte w trakcie użytkowania.    

 

Najlepsze środki do konserwacji i pielęgnacji skóry 

Akcesoria skórzane będą nam służyć przez wiele lat, jeżeli odpowiednio będziemy dbać o ich pielęgnację. Pamiętajmy, aby nigdy, pod żadnym pozorem nie używać środków chemicznych do usuwania zabrudzeń ze skór naturalnych, które nie są do tego przeznaczone. Przed pierwszym użyciem nowo nabytego skórzanego dodatku starajmy się zawsze go zaimpregnować. Impregnaty do skór naturalnych są świetnym rozwiązaniem, bowiem zapewniają długotrwałą ochronę przed wilgocią (uodparniają skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi; deszczem, śniegiem) oraz przed zabrudzeniami. Można ich używać do zabezpieczania większości skórzanych akcesoriów, a w tym do butów, toreb, skórzanych kurtek, a nawet do tkanin (m.in. odzieży z membraną). Aby skórzane akcesoria odzyskały swój dawny blask używajmy preparatów na bazie wosku pszczelego lub olejków roślinnych, które spowodują, że nawet dawno nienoszona torebka wyglądać będzie jak nowa. Na wszelkie przetarcia, odbarwienia lub mikrouszkodzenia również warto nakładać tego rodzaju preparaty. Eleganckiego wyglądu dopełni użycie pasty do naturalnych skór. Warto podkreślić, że wszystkie zabiegi związane z pielęgnacją i konserwacją akcesoriów skórzanych należy wykonywać po uprzednim wysuszeniu oraz oczyszczeniu z kurzu, piasku i innych nieczystości. Posiadacze akcesoriów ze skóry typu zamsz czy nubuk powinni zaopatrzyć się w specjalne akcesoria (np. gumowe szczotki) do czyszczenia tego typu wyrobów, bowiem w odróżnieniu od skór gładkich stosowanie wszelkich past, wosków i wszelkich preparatów oleistych jest niewskazane.   

 

Efektowne dodatki skórzane na każdą kieszeń   

Jeżeli zakup  pierwszego skórzanego akcesorium jest dopiero przed nami i cały czas bijemy się z myślami, czy skórzana torebka lub aktówka za kilkaset złotych jest rzeczywiście warta swojej ceny, to zaopatrzmy się najpierw w jakiś mniejszy wyrób skórzany. Najbardziej roztropnym posunięciem w tych okolicznościach będzie zakup skórzanego portfela, paska do spodni lub niewielkiego etui na drobiazgi. Bardzo szybko przekonamy się tym, że skórzane akcesoria, wykonane z najwyższej jakości materiałów nie tylko doskonale spełniają swoją funkcję, ale po wielu miesiącach intensywnego użytkowania wciąż wyglądają jak pierwszego dnia, zaraz po zakupie. Akcesoria skórzane są inwestycją na wiele lat, dlatego starajmy się nabywać je w możliwie najbardziej klasycznych kolorach, np. czarnym lub brązowym, wówczas zyskamy pewność, że pasowały będą do wszystkiego. Warto dodać, że wszystkie skórzane dodatki powinny korespondować ze sobą kolorystycznie – miejmy to na uwadze, zanim zaczniemy kompletować swoją garderobę.

Opublikowany 2018-10-16 Home, O galanterii skórzanej 2553

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów