Portfele RFID - jak technologia RFID chroni przed kradzieżą danych z kart i plastikowych dokumentów?

Portfele RFID - jak technologia RFID chroni przed kradzieżą danych z kart i plastikowych dokumentów?

Portfel jest jednym z tych dodatków, bez którego trudno wyobrazić sobie dobrą organizację damskiej torebki czy męskiej teczki. Obok walorów praktycznych i wizerunkowych powinien on spełniać przynajmniej podstawowe warunki bezpieczeństwa. Decydując się na zakup nowego portfela warto sięgać po modele, które dzięki dużej ilości praktycznych (i zamykanych na zatrzask lub zamek) przegródek pozwolą nam na swobodne przechowywanie monet, banknotów, kart kredytowych i dokumentów. Natomiast jeśli zależy nam na bezpieczeństwie daleko wykraczającym poza poziom, który zaoferować może zwyczajna galanteria skórzana, to powinniśmy zwrócić swoją uwagę w kierunku portfeli z technologią RFID. Nic nie pozostaje dziś tak cenne jak nasze dane, niestety ich sczytywanie stało się dziecinnie proste za sprawą bezprzewodowych urządzeń i czytników, które mogą z łatwością odczytać dane z mikro-chipów naszych kart zbliżeniowych. Nie zabezpieczając naszych kart płatniczych narażamy się więc nie tylko na (elektroniczną) kradzież mniejszej lub większej kwoty pieniędzy, ale także naszych danych osobowych. Jak możemy uchronić się przed takim rodzajem kradzieży? Czym jest technologia RFID i na czym polega jej fenomen? Czy warto sięgać po portfele wyposażone w specjalną ochronę przed sczytywaniem danych, a może są one tylko kolejną ciekawostką technologiczna?

Technologia RFID co to znaczy?

Skrót RFID jest rozwinięciem angielskiej nazwy Radio Frequency Identification, to technologia wykorzystująca fale radiowe do przesyłania danych celem identyfikacji (nawet z odległości kilku metrów) odczytywanego obiektu, a także ich zapis. System RFID składa się z czytnika zawierającego nadajnik, odbiornik, dekoder oraz antenę, aby odczyt był możliwy, w pobliżu powinien znajdować się przedmiot lub obiekt, który również wyposażony jest w specjalny układ elektroniczny. Technologia RFID obecna jest na rynku technologicznym od wielu dobrych lat, a jej rolą jest identyfikacja przedmiotów i osób. Wiele firm i instytucji korzysta z dobrodziejstw RFID, np. za pośrednictwem pracowniczych identyfikatorów, które umożliwiają wejście do budynku lub sekcji przeznaczonej wyłącznie dla osób zatrudnionych. Technologia RFID jest również przydatna podczas dostarczania przesyłek kurierskich – czytnik w kilka sekund pozwala odczytać dane odbiorcy, rozwiązanie to stosowane jest powszechnie w zbliżeniowych kartach płatniczych.

Jak działa technologia RFID w praktyce?

Fale radiowe w systemie RFID wysyłają i odbierają dane (informacje), a cała procedura trwa ułamek sekundy, stąd zbliżeniowa płatność kartą jest tak wygodna i (w skali miesiąca/roku) pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Choć technologia RFID jest wielkim ułatwieniem podczas codziennych zakupów oraz wielu innych czynności, to jednak niesie ze sobą wiele zagrożeń. Z jednej strony podnosi nasz komfort życia, a z drugiej zwiększa prawdopodobieństwo, że staniemy się ofiarami kradzieży lub oszustwa. Aby doszło do takiej elektronicznej kradzieży wystarczy zbliżenie (nawet na odległość kilku metrów) czytnika RFID do naszej karty zbliżeniowej. Sytuacja ta grozi nie tylko utratą większych lub mniejszych kwot pieniędzy, ale wyłudzeniem danych, które ułatwiają niepowołanym osobom np. dostanie się do naszych kont bankowych. Trudno przewidzieć okoliczności, w których możemy narazić się na tego rodzaju oszustwo, może to być podczas porannych zakupów w osiedlowym sklepiku, jak i podczas oczekiwania na tramwaj/autobus/metro. Tradycyjne portfele czy zwykła odzież niestety nie uchronią nas przed takimi zagrożeniami. Jedyne co możemy zrobić w takich okolicznościach to zakup portfela z technologią RFID, który uchroni nasze karty zbliżeniowe przed kradzieżą, a nam zapewni spokój, komfort oraz, co najważniejsze, bezpieczeństwo.

RFID secure ochrona portfela przed kradzieżą danych

Na nasze szczęście wprost proporcjonalnie do rozwoju technologii rozwijają się także inne branże, mniej lub bardziej nadążające, za nowymi rozwiązaniami. Użytkownikom kart zbliżeniowych wychodzą naprzeciw producenci galanterii skórzanej, którzy od jakiegoś już czasu wprowadzają do swoich ofert portfele (lub etui na karty) z zastosowaniem technologii RFID, zapewniające naszym kartom płatniczym i dokumentom odpowiednią ochronę przed sczytywaniem danych przez niepowołane osoby. Z tego rozwiązania skorzystać powinien każdy, kto przechowuje w swoim portfelu elektroniczną gotówkę. Waga, rozmiar, kształt i wygląd takiego portfela nie różni się praktycznie niczym od klasycznych modeli. Jedyną różnicą jest ochrona, jaką zapewnia specjalnie wbudowana membrana przeciwdziałająca transferowi danych. Portfele z technologią RFID będą spełniać dokładnie te same funkcje, co ich klasyczne odpowiedniki, bez obaw będziemy mogli przechowywać w nich: monety, wizytówki, dokumenty oraz wiele innych drobiazgów.

Technologia RFID to nie wszystko czyli jak dobrać portfel do potrzeb użytkownika?

Wybór odpowiedniego portfela, jak w przypadku innych akcesoriów, jest kwestią bardzo indywidualną. Wiele zależy od specyfiki wykonywanego zawodu, środków jakie planujemy przeznaczyć na jego zakup oraz od funkcji, jakie oczekujemy, że będzie spełniał. Jednym z najpopularniejszych, szczególnie wśród męskich użytkowników, jest klasyczny rozkładany portfel z osobną przegródką na monety lub inne drobiazgi. Jeżeli zależy nam na dużej ilości przegródek na karty kredytowe, debetowe, lojalnościowe, wizytówki oraz dokumenty, to sięgajmy po modele w których z łatwością zmieścimy wszystkie potrzebne niezbędniki. Należy się jednak liczyć z tym, że portfel przesadnie wypełniony dokumentami może nie zmieścić się w kieszeni spodni lub marynarki, wówczas warto sięgnąć po męską saszetkę na drobiazgi. Wielkość portfela, dla własnego komfortu, warto dostosować do rozmiarów dokumentów, które planujemy w nim przechowywać np. do dowodu rejestracyjnego. Zyskujemy wtedy pewność, że dokument nie wysunie się z portfela w najmniej oczekiwanym momencie, a jego rogi nie ulegną zagięciom. Jeśli w sposób szczególny zależy nam na bezpieczeństwie, to warto rozważyć zakup portfela posiadającego zamykanie na zamek. Trzecim wreszcie typem portfeli, są takie które pomieszczą jedynie gotówkę elektroniczną, czyli wszelkiego rodzaju karty debetowe i kredytowe. Choć nie są one jeszcze bardzo popularne, wciąż przeważającą ilość transakcji dokonujemy gotówkowo, to jednak warto pokusić się o zakup takiego modelu. Zajmuje niewiele miejsca, jest lekki i zmieści się nawet w niewielkiej kieszonce.

Jaki portfel RFID?

Decydując się na zakup portfela z technologią RFID powinniśmy stawiać tylko na takie marki, które posiadają certyfikaty świadczące o rzeczywistej ochronie przed niepowołanym dostępem do naszych danych. Choć na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli zabezpieczonych w ten właśnie sposób, to jednak tylko kilka serii godnych jest zaufania i polecenia. Miejmy na uwadze, że na zakupie akcesoriów skórzanych nie warto oszczędzać, szczególnie jeśli zależy nam na używaniu ich przez długie lata. Godną do zarekomendowania jest seria portfeli RFID wypuszczona przez renomowaną markę Samsonite. W ofercie marki znajdziemy zarówno klasyczne portfele typowo męskie (czarne, składane) i damskie (czerwone, zapinane na zatrzask) oraz etui na karty płatnicze i dokumenty, dla osób, które dokonują wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Koneserzy klasycznego designu mogą sięgnąć po portfele RFID polskiej, luksusowej marki Wittchen, która od wielu już lat trafia w gusta nawet najbardziej wymagających. Wartymi uwagi są także inne ich wyroby galanteryjne – torebki, teczki, walizki. Przełamaniem klasycznych, monochromatycznych portfeli będą wielobarwne propozycje od marki DuDu, wykonane z miękkiej włoskiej skóry, które stanowić będą ciekawe przełamanie kolorystyczne. Tańszą opcją będą portfele RFID w ofercie marki Orsatti oraz Petterson.

Opublikowany 2019-01-22 Home, Dla niego, Dla niej, O galanterii skórzanej 3318

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów