Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej?

Jak odróżnić skórę naturalną od sztucznej?

Jednym z podstawowych warunków, jakie spełniać powinien każdy dodatek, który decydujemy się nabyć – pasek, portfel, torebka, teczka, etui – jest wysoka jakość wykonania, a co za tym idzie, trwałość i nienaganny wygląd. Pierwszą kwestią, którą zawsze przychodzi nam rozważyć w pierwszej kolejności jest rodzaj materiału z którego wykonane zostało dane akcesorium. Na rynku dostępny jest  bogaty wybór galanterii zarówno tej wykonanej ze skóry ekologicznej, ze skóry naturalnej, jak również dodatków materiałowych, które cieszą się wielką popularnością wśród uczniów, nastolatków i młodych dorosłych. Dodatki ze skóry naturalnej, choć być może nie należą do najtańszych, to będą najlepszym możliwym wyborem, szczególnie jeśli dokonujemy zakupu z myślą o codziennym użytkowaniu w perspektywie kilku lat. Skóra naturalna – jeśli odpowiednio dbamy o jej pielęgnację i konserwację – odznacza się niesamowitą trwałością, odpornością na zabrudzenia i zarysowania oraz na pęknięcia i przetarcia. Natomiast jej zamienniki (skóra ekologiczna, wyroby materiałowe) są być może mniej eleganckie, jednak ich cena jest na tyle korzystna, że cieszą się one niesłabnącą popularnością. Nic tak nie dopełni  codziennej i wizytowej stylizacji jak odpowiednio dobrane dodatki. Warto pamiętać, że przedmioty, którymi się otaczamy mogą wpływać na sposób w jaki odbiera nas otoczenie – raz na korzyść, a innym razem wręcz odwrotnie. Jeśli nasza codzienność to środowisko biznesowe, nasza uwaga w kontekście doboru dodatków powinna być szczególnie uwrażliwiona na to co eleganckie, trwałe i wysokiej jakości. Czym powinniśmy się kierować wybierając dodatki do stylizacji biznesowej? Czy skóra naturalna to jedyny rozsądny wybór dla człowieka sukcesu? Czym konkretnie różnią się wyroby ze skóry naturalnej od ich tańszych zamienników? 

 

Skóra naturalna czy ekologiczna – podobieństwa i różnice 

Między skórą naturalną i skórą ekologiczną na pierwszy rzut oka możemy nie dostrzec żadnej różnicy. Producenci akcesoriów ze skóry ekologicznej dokładają wielkich starań, aby ich wyroby do złudzenia przypominały droższe odpowiedniki. Nawet naturalnie występujące zagięcia i chropowatości charakterystyczne dla wyrobów skórzanych producenci ekoskóry są w stanie odtworzyć na swoich torbach, paskach lub obuwiu. Na tym niestety kończą się podobieństwa. Pierwszą z różnic, jaką należy wskazać jest poziom wytrzymałości i trwałości. Wyroby ze skóry naturalnej z  upływem lat tylko zyskują na szlachetności, choć należy pamiętać  o ich konserwacji delikatnymi środkami (np. na bazie wosku pszczelego), które ochronią skórzany wyrób przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i pozwolą zachować mu nienaganny wygląd przez wiele sezonów. Natomiast akcesoria z ekoskóry, bez względu na stopień naszej dbałości i uważności, z czasem będą tracić swój pierwotny kształt, a syntetyczny materiał szybko zyska nieestetyczne ślady użytkowania w postaci pęknięć i przetarć. Jeżeli nową torebkę lub pasek planujemy kupić przez Internet czytajmy uważnie opisy pod zdjęciem, bo fotografia może nie zdradzić nam z czego wykonany został interesujący nas produkt. Zwolennicy wyrobów skórzanych wskazaliby na jeszcze jedną cechę, która powoduje, że jedna torebka nie może równać się drugiej, a jest nią zapach. Akcesoria wykonane ze skóry naturalnej mają zawsze swój charakterystyczny i właściwy dla wyrobów skórzanych zapach, który choć z upływem czasu traci na intensywności, to jednak pozostanie z nami na długi czas. 

 

Na co należy zwracać szczególną uwagę? 

O wysokiej jakości poszczególnych akcesoriów i gadżetów modowych świadczy nie tylko materiał z jakiego zostały wykonane, ale także inne części składowe. Szczegóły mają wielkie znaczenie, dlatego nigdy nie powinniśmy ich bagatelizować. Decydując się na zakup kolejnej torebki lub nowego paska zwracajmy uwagę na takie elementy jak: przeszycia, klamry, zapięcia. Bardzo ważna, w kontekście wielosezonowego i bezstresowego użytkowania, jest jakość szwów, a te nie powinny się rozchodzić, strzępić lub przerywać. Warto sięgać po takie akcesoria, które posiadają szwy zabezpieczone laminowaniem lub zostały one dodatkowo zabezpieczone np. poprzez podklejenie. Rodzaj zapięcia oraz jakość elementów chromowanych są kolejnymi elementami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, szczególnie jeśli planujemy zakup torby lub paska. Ważne aby były one wykonane z metalu, a nie ze słabej jakości plastiku, który z czasem może pękać, przecierać się lub zwyczajnie uniemożliwiać dalsze użytkowanie naszego ulubionego modowego akcesorium. Kupując torbę starajmy się unikać modeli bez solidnych zapięć lub zapinanych wyłącznie na zatrzask, przez wzgląd na bezpieczeństwo i ryzyko zgubienia ważnych dokumentów. 

 

Dodatki, które perfekcyjnie dopełnią każdą stylizację 

Praca w środowisku  biznesowym wymaga nienagannej prezencji, a co za tym idzie, otaczania się przedmiotami, które utwierdzać będą naszych współpracowników w przekonaniu o naszym stosunku (profesjonalnym i poważnym) do  wykonywanych zadań. Jednym z akcesoriów, które stanowi absolutne must have w środowisku biurowym jest torba lub teczka na laptopa. Wybór tego rodzaju artykułów jest oczywiście bardzo szeroki – możemy wybierać między torbami materiałowymi (wykonanymi z nylonu lub poliestru), torbami ze skóry ekologicznej lub torbami wykonanymi w 100% ze skóry naturalnej. Najrozsądniejszym wyborem będzie w tym przypadku wariant ostatni z wymienionych. Skórzana torba na laptopa pomieści nie tylko niezbędną elektronikę, ale także inne niezbędne narzędzia w codziennej pracy, takie jak telefon komórkowy, portfel, akcesoria piśmiennicze, etui na wizytówki, dokumenty i akta oraz wiele innych. Torba jest jednym z najbardziej eksploatowanych akcesoriów – przenosimy w niej ciężkie rzeczy, często o nieregularnych kształtach – i nie dość, że używamy jej codziennie bez względu na warunki pogodowe, to zdarza nam się ją kłaść w dość przypadkowych i nie zawsze bezpiecznych, w kontekście zniszczeń, miejscach (pod biurkiem, na ziemi). Aby zachowała swój nienaganny wygląd przez dłużej niż jeden sezon wybór torby skórzanej wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Alternatywą dla osób, które nie potrzebują na co dzień nosić ze sobą laptopa będzie teczka lub aktówka, która pomieści wszystkie niezbędne dokumenty. Skórzany portfel jest kolejnym elementem garderoby, który może wiele powiedzieć o człowieku – jego statusie społecznym, podejściu do życia, a nawet charakterze. Jeśli poważnie traktujemy swoją pozycję społeczną i zawodową powinniśmy sięgać po portfele wykonane ze skóry naturalnej. Jak w przypadku torby, kierujmy się jakością i wytrzymałością materiału. Osoby ceniące sobie elegancję i nienaganny wizerunek nigdy nie zapomną o zaopatrzeniu się w etui na wizytówki oraz etui na artykuły piśmiennicze. Te niewielkie akcesoria, wykonane z wysokiej jakości skóry nie tylko spełniać będą swoje podstawowe funkcje (przechowywanie właściwych im przedmiotów), ale świadczyć będą o naszym profesjonalizmie, a co za tym idzie będą wpływać pozytywnie na nasz wizerunek. Warto zadbać o to, aby doborem poszczególnych akcesoriów skórzanych nie rządził przypadek. Wszystkie skórzane dodatki powinny korespondować ze sobą nie tylko stylistycznie, ale przede wszystkim kolorystycznie. Dlatego jeżeli stawiamy na akcesoria w najbardziej klasycznych kolorach, np. czarny lub brązowy, starajmy się nie odbiegać od tej reguły, wówczas zyskamy pewność, że każdy element doskonale do siebie pasuje.

Opublikowany 2018-10-23 Home, O galanterii skórzanej 2007

QR code

Ostatnio oglądane

Brak produktów