Torba lekarska jest nieodzownym atrybutem każdego lekarza i stanowi niezbędny element codziennej pracy zarówno tej wykonywanej w szpitalu lub ośrodku zdrowia, jak również tej świadczonej podczas wizyt domowych u pacjentów. Powinna odznaczać się wysoką jakością wykonania, wytrzymałością, dużą pakownością oraz być praktyczna i odpowiadać potrzebom lekarza danej specjalizacji. Wysoka jakość wykonania torby lekarskiej jest jednym z najważniejszych elementów na jaki powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupu – służy bowiem do przechowywania leków oraz przenoszenia cennej, a zarazem delikatnej w swej konstrukcji aparatury medycznej, niezbędnej do wykonywania badań. Jej posiadanie jest kluczowe szczególnie dla lekarzy rodzinnych, pediatrów oraz internistów, którzy dużą część swojego zawodowego czasu poświęcają na wizyty domowe. Z akcesoriów tego typu korzystają również pielęgniarki (rodzinne i środowiskowe) świadczące drobne zabiegi podczas wizyt domowych, położne, diagności laboratoryjni, a nawet lekarze tak nieoczywistych specjalności jak weterynarz. Czy torba lekarska jest dobrym pomysłem na prezent? Czym powinniśmy się kierować podczas zakupów? Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? Czy funkcjonalność torby lekarskiej zawsze idzie w parze z ceną?
Prawie każdy przedstawiciel zawodów medycznych, świadczący usługi w domowym zaciszu pacjenta, powinien być zaopatrzony w torbę lekarską, dostosowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Rodzaj oraz ilość zaopatrzenia zależy w dużej mierze od wykonywanej specjalizacji i profesji. Inne zapotrzebowanie na akcesoria medyczne będzie posiadać lekarz rodzinny, a inne pielęgniarka środowiskowa. Wedle wytycznych podanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w neseserze pielęgniarki rodzinnej powinny się zmieścić: podstawowy sprzęt i materiały jednorazowego użytku (zestaw do wykonywania iniekcji, zestaw do przetaczania płynów infuzyjnych, zestaw do wykonywania opatrunków i podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych, pakiet ochronny przed zakażeniem), zestaw przeciw wstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, stetoskop, testy do oznaczania wartości cukru we krwi oraz pakiet do odkażania i dezynfekcji. Torba kupowana z myślą o pielęgniarce świadczącej wizyty domowe powinna być obszerna, pakowna i posiadać łatwy dostęp do wszystkich schowków i kieszeni wewnątrz. Z kolei zawartość klasycznej teczki lekarskiej, wedle wytycznych NFZ, powinna pomieścić (wariant niezbędnego minimum): zestaw przeciwwstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz stetoskop. Podane wyżej akcesoria lekarskie to niezbędne minimum, jakie powinien posiadać przy sobie lekarz rodzinny podczas domowej wizyty. Jeżeli wykonywana specjalność nie wymaga od nas zabierania ze sobą większej ilości sprzętu (niż podany wyżej) możemy pozwolić sobie na torbę lekarską o średnim rozmiarze, która będzie znacznie lżejsza od tej, która powinna mieć zawsze przy sobie pielęgniarka. Zapotrzebowanie na akcesoria i sprzęty medyczne położnej świadczącej wizyty domowe nie stanowi niezbędnego minimum, jak w przypadku lekarza rodzinnego, powinno się w niej znaleźć miejsce na: podstawowy sprzęt i materiały jednorazowego użytku (zestaw do wykonywania iniekcji, zestaw do przetaczania płynów infuzyjnych, zestaw do wykonywania opatrunków i podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych, pakiet ochronny przez zakażeniem), zestaw przeciwwstrząsowy, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, stetoskop, słuchawka położnicza, testy do oznaczania wartości cukru we krwi, pakiet do odkażania i dezynfekcji, zestaw do pielęgnacji noworodka, zestaw do porodu nagłego. Torba położnej, analogicznie do torby pielęgniarki, powinna być obszerna, funkcjonalna i pakowna.
Kiedy określimy już optymalny rozmiar lekarskiego niezbędnika, jaki planujemy kupić sobie lub bliskiej nam osobie będącej na początku swej medycznej kariery, warto zastanowić się nad jego funkcjonalnością. Jedną z najważniejszych cech na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest ilość oraz wielkość kieszeni – powinno ich być na tyle dużo, abyśmy zdołali umieścić poszczególne sprzęty i akcesoria medyczne w osobnych przegródkach. Warto zorientować się, czy kieszenie w interesującym nas modelu torby lekarskiej są dostosowane do bezpiecznego przechowywania i przenoszenia sprzętu medycznego. Ważne jest również odpowiednie rozmieszenie kieszeni, powinno być takie, aby lekarz mógł sprawnie i z łatwością sięgać po interesującą go w danej chwili aparaturę. Jest to istotny walor szczególnie w przypadkach, gdy każda minuta jest na wagę zdrowia lub nawet życia pacjenta. Kolejnym istotnym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest waga torby lekarskiej. Należy pamiętać, że nadmierny ciężar noszony w ręce lub na ramieniu może z czasem powodować bolesne przeciążenia kręgosłupa, dlatego warto sięgać po modele, które będą niwelować to ryzyko.
Choć kwestie estetyczne nie należą do najważniejszych w przypadku toreb lekarskich – nad estetyką powinna górować funkcjonalność – to jednak producenci akcesoriów skórzanych wychodzą naprzeciw nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Wielką popularnością wśród lekarzy (o różnych specjalnościach) cieszą się torby wykonane z naturalnej skóry. Torba lekarska wykonana ze skóry naturalnej stanowi klasyczny i elegancki dodatek w kręgach medycznych. Zaletą wyrobów galanteryjnych jest ich trwałość, wytrzymałość, nienaganny wygląd przez wiele lat oraz odporność na zarysowania, czy trudne warunki atmosferyczne (mróz, śnieg, deszcz). Większość lekarzy decydując się na zakup torby sięga po klasyczne modele, wykonane z ciemnej (czarnej lub brązowej) skóry. Wyjątek od reguły stanowią pediatrzy, którzy sięgają raczej po torby w wyszukanych kolorach (zieleń, boro, czerwień, biel, niebieski) ze względu na częsty kontakt z dziećmi. Obszerna, czarna torba może wywoływać u małych pacjentów strach i niepokój, dlatego lepiej sięgać po kolory uchodzące za bardziej pogodne.
Ważnym uzupełnieniem każdej torby lekarskiej jest gustowny pokrowiec na recepty oraz futerał na lekarskie niezbędniki (pieczątka, stetoskop, artykuły piśmiennicze). Receptownik wykonany z wysokiej jakości naturalnej skóry stanowić będzie doskonałe dopełnienie eleganckiego wizerunku każdego lekarza. Eleganckie akcesoria lekarskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród lekarzy wszystkich pokoleń, jednak najczęściej sięgają po nie medycy posiadający już ugruntowaną pozycję zawodową. Receptownik jest więc idealnym pomysłem na prezent dla lekarza w każdym wieku i każdej specjalności. Wartymi uwagi są również skórzane futerały, które pomieszczą nie tylko recepty, ale posiadają sporo przestrzeni na przechowywanie dokumentacji medycznej, stetoskopu, artykułów piśmienniczych, wizytówek, telefonu komórkowego oraz innych niezbędników. Jeżeli lekarz, którego planujemy obdarować posiada już wszystkie wymienione wyżej akcesoria to warto rozważyć zakup eleganckiego skórzanego portfela, pokrowca na długopisy lub skórzanego etui na wizytówki.