Wydawać by się mogło, że wybór odpowiedniego paska jest zadaniem łatwym – nic bardziej mylnego. Zupełnie inny model zakładać będziemy przecież do garnituru, inny do stylizacji casualowej (np. spodni typu chinos), a jeszcze inny wybierzemy do jeansu. Znaczenie ma wybór odpowiedniej długości, szerokości i materiału paska oraz kształtu i koloru klamry. Pasek powinien współgrać z pozostałymi dodatkami.
W stylizacji męskiej pasek odgrywa równie istotną rolę jak krawat, poszetka czy spinki do koszuli. Spełnia on nie tylko funkcję praktyczną (podtrzymywanie spodni), ale i ozdobną, dlatego jego brak w stylizacji o charakterze formalnym poczytywany będzie za faux pas. Nawet najbardziej elegancki garnitur nie będzie wyglądał dobrze, jeśli pominiemy ten istotny element ubioru, a nie chcielibyśmy przecież zrobić złego wrażenia na spotkaniu biznesowym czy oficjalnej uroczystości.
Do jakiego typu spodni zakładać należy pasek? Odpowiedź jest prosta: do wszystkich tych, w których znajdują się szlufki. O ile w przypadku jeansów założyć możemy niemal każdy model (matowy, pleciony), jeśli współgra ze stylem i kolorystyką całej stylizacji, o tyle strój formalny rządzi się własnymi regułami. Kwestią podstawową jest kolor paska: powinien być dobrany odcieniem do butów oraz pozostałych dodatków. Stawiajmy na klasykę: czerń i brąz. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem – kluczem do osiągnięcia efektu ponadczasowej elegancji – jest posiadanie po jednym (co najmniej) z każdego koloru - wówczas możemy nosić je zamiennie. Czarny łączymy zawsze z czernią, brązowy natomiast z dodatkami w odcieniach brązu i bordo.
Pasek, który zamierzamy zakładać do garnituru. powinien posiadać elegancką, prostokątną, dyskretną klamrę. Wybór koloru klamry to kwestia bardzo indywidualna, do dyspozycji mamy różne wykończenia: srebrne, miedziane lub złote. Dobrze jeśli kolor klamry współgra z odcieniem dodatków biżuteryjnych, jak spinki czy zegarek. Założenie jednocześnie złotego zegarka, miedzianych spinek oraz srebrnej klamry może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Zachowajmy więc spójność oraz umiar w doborze dodatków. Garnitur zestawiony z paskiem bez klamry również zasługuje na miano modowej wpadki. Jest to jeden z najczęstszych, często nieuświadomionych, błędów popełnianych przez mężczyzn w stylizacjach formalnych.
Jakość skóry jest kolejnym elementem na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Materiał skóropodobny nigdy nie będzie prezentował się równie elegancko jak skóra naturalna. Przemawia za tym kwestia trwałości materiału – pasek skórzany może nam służyć latami, czego nie można powiedzieć o wątpliwych jakościowo paskach wykonanych z materiałów skóropodobnych. Dobrze dobrany pasek ze skóry naturalnej posiada zdolność idealnego dopasowania się do każdej sylwetki, czego nie można powiedzieć o jego tańszym zamienniku. Nie trzeba już chyba nadmieniać, że noszenie dodatków wykonanych z materiałów wysokiej jakości świadczy o naszej klasie i elegancji. Do garnituru dobieramy paski cienkie (nie szersze niż trzy palce) ze skóry naturalnej błyszczącej lub półbłyszczącej.
Kolejną ważną kwestią przy wyborze idealnego paska męskiego jest jego długość, zwykle mieści się ona w granicach od 95 do 130 cm. Paski posiadają zwykle nieparzystą ilość dziurek (najczęściej 5 lub 7). Dobrze dobrany pasek zapinamy na środkową dziurkę. Rozmiar mierzymy od środkowej dziurki do klamry. Należy o tym pamiętać, mierząc przed zakupem swój obwód pasa. Zbyt krótki lub zbyt długi, zwisający pasek nie będzie wyglądał estetycznie. Alternatywą dla pasków pozostają szelki. Do dnia dzisiejszego mają one swoich zwolenników, polecane są zwykle osobom o masywnej budowie. Spełniają one funkcję praktyczną, jednak nie dodają elegancji w takim wymiarze jak pasek, gdyż skrywane są pod marynarką.
Stylizacja nieformalna pozwala na większą dowolność w wyborze koloru i modelu. Wciąż jednak należy przestrzegać zasady dobrego smaku – wszystkie elementy stroju powinny ze sobą kolorystycznie współgrać. Im okazja jest mniej formalna, tym bardziej możemy sobie pozwolić na modowe eksperymenty. W tym wypadku zdecydować się możemy na niemal każdy materiał – skóra, zamsz, tkanina, a nawet metal, panuje tu zupełna dowolność. Jeśli decydujemy się, by pasek odgrywał w stylizacji pierwsze skrzypce oraz by był w krzykliwym, jaskrawym kolorze, postawmy na stonowaną całość – gładka koszula i spodnie. Szerokie, masywne paski z fantazyjną klamrą będą się świetnie komponować z jeansem. Natomiast ze spodniami typu chinos będą doskonale współgrać paski plecione oraz materiałowe.
Pasek męski stanowi nieodzowny element garderoby. Pasuje do każdej stylizacji zarówno formalnej, jak i casualowej. Stanowi uzupełnienie całego stroju. Decydując się na wybór konkretnego egzemplarza warto najpierw rozważyć w jakich okolicznościach będzie noszony – do garnituru czy jeansu.