Nic tak nie potrafi odmienić stylizacji, jak umiejętnie dobrane dodatki. Nawet najbardziej wysublimowana sukienka czy elegancki garnitur nie będą się prezentować dostatecznie dobrze, jeśli nie wzbogacimy ich odpowiednimi akcesoriami. W przypadku kobiet niezbędnikiem wydaje się być skórzana torebka, pasek do spodni lub sukienki, biżuteria oraz dopasowane stylistycznie do całości obuwie. Strój męski, szczególnie ten biznesowo-korporacyjny, trudno wyobrazić sobie bez gustownego paska, krawata, zegarka, portfela oraz skórzanej teczki na dokumenty i laptopa. Dodatkiem, który nie tyle uzupełni naszą stylizację, co pozwoli zachować nam dobry wygląd nawet podczas złej pogody jest parasol. O codziennym zabieraniu tego niewielkiego akcesorium przeważnie zapominamy, dlatego aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci nagłych opadów deszczu, warto zaopatrzyć się w lekką i niewielkich rozmiarów parasolkę. Skompletowanie podstawowej kolekcji najpotrzebniejszych dodatków stanowi pierwszy krok do zachowania ponadczasowej elegancji i modowej harmonii, a zapowiedziana w ostatniej chwili uroczysta kolacja lub spotkanie z przyjaciółmi w teatrze nie będą już nigdy powodem do nieprzemyślanych zakupów „na już”. W jakie dodatki warto zaopatrzyć się z myślą o damskiej, a w jakie o męskiej stylizacji? Jak dobierać akcesoria, aby stworzyć spójną kolekcję na każdą okazję? Bez jakich gadżetów trudno wyobrazić sobie zachowanie ładu w naszym codziennym bagażu (torebce, teczce, aktówce, plecaku)? Czy warto inwestować duże kwoty pieniędzy w galanterię skórzaną?
Kompletując swoją garderobę pamiętajmy nie tylko o funkcjonalności czy zabezpieczeniu się na każdą (mniej lub bardziej formalną) okazję, ale także o tym aby każdy z jej elementów ze sobą współgrał. Przeprowadzenie analizy kolorystycznej, uwzględniającej naszą karnację (kolor włosów, oczu) czy budowę ciała z pewnością ułatwi nam to zadanie. Wybierając się na zakupy będziemy dokładnie wiedzieli po jakie odcienie koszul, krawatów i garniturów warto sięgać, aby podkreślić wszystkie atuty. Do przemyślanej i spójnej stylistycznie garderoby znacznie łatwiej będzie nam dobierać dodatki. Jednym z najbardziej podstawowych będzie oczywiście skórzany pasek. Kupowany z myślą o spodniach garniturowych powinien być wykonany z błyszczącej lub półbłyszczącej skóry z minimalistyczną, prostą klamrą, a odcieniem nawiązywać do koloru obuwia. Jeśli moda nie jest czymś, w czym poruszamy jak przysłowiowa ryba w wodzie, to starajmy się sięgać po kolory możliwie najbardziej klasyczne, jak czarny i brązowy – będą pasować do wszystkiego i na każdą okazję. Ze spodniami dżinsowymi świetnie skomponują się paski z zamszu lub paski z nubuku. Warto mieć w szafie chociaż jeden taki model, nawet jeśli nasze codzienne stylizacje należą raczej do formalnych. Niezbędnikiem każdego zapracowanego mężczyzny jest skórzana torba na dokumenty i/lub laptopa. Wybór jest naprawdę szeroki, sięgać możemy (w zależności od potrzeb) po torby dwu- lub trzykomorowe, które pomieszczą zarówno elektronikę i dokumenty, jak również pozostałe codzienne niezbędniki. W utrzymaniu porządku w teczce przyjdą z pomocą różne typy etui. W zależności od wykonywanej profesji sięgnąć możemy po: etui na wizytówki, etui na długopisy, etui na recepty, etui na tablet, etui na okulary, etui na telefon oraz wiele innych. Skórzane dodatki nie tylko pomogą nam w zachowaniu upragnionego ładu, ale utwierdzą otoczenie w przekonaniu o naszej klasie, elegancji i profesjonalizmie.
Torebka jest jednym z najbardziej klasycznych akcesoriów damskiej garderoby. Trudno wyobrazić sobie stylizację codzienną, nie mówiąc już o wieczorowej, bez tego skórzanego dodatku. Możliwie najbardziej uniwersalnymi modelami będą te wykonane ze skóry naturalnej o stonowanej kolorystyce. Obok walorów wizualnych torebka spełniać powinna funkcje praktyczne i mieścić ważne dokumenty, elektronikę, portfel, klucze, niezbędniki kosmetyczne oraz inne drobiazgi. O ile w przypadku niewielkich torebek wieczorowych możemy pozwolić sobie na nutkę modowego szaleństwa i wybierać w szerokiej palecie modeli, barw i krzykliwych wzorów, o tyle przy wyborze torebki codziennej, która towarzyszyć nam będzie w biurze oraz podczas spotkań zawodowych powinnyśmy pamiętać o zasadach stylistyki biznesowej. Wnętrze torebki – jej pakowność, ilość oraz rozmieszczenie kieszeni – powinno być dostosowane do potrzeb i oczekiwań swojej właścicielki. Jednak bez względu na poziom funkcjonalności danej torebki niezbędnikiem w kontekście zachowania porządku w jej wnętrzu będą różne typy etui. Wybierać możemy spośród różnych typów (w zależności od przeznaczenia), lecz jednym z najbardziej przydatnych jest etui na klucze, które sprawdzi się doskonale zarówno w damskiej torebce, męskim neseserze czy plecaku ucznia. Stanowi też ciekawy pomysł na praktyczny prezent dla bliskiej osoby w każdym wieku. Klucze, ze względu na swój niewielki rozmiar są zawsze jednym z tych przedmiotów, które najtrudniej znaleźć w zakamarkach torebki – rozwiązaniem tego problemu jest zakup gustownego, skórzanego etui. Etui na artykuły piśmiennicze pomoże rozwiązać kłopot ze znalezieniem rozproszonych po torebce długopisów. Bardzo przydatnym jest także etui na wizytówki oraz na okulary, które zniweluje ryzyko ewentualnego zagięcia, zniszczenia lub porysowania wspomnianych. Wartym uwagi jest także etui na akcesoria do manicure. Wiele kobiet nosi w swoich torebkach pilniki lub niewielkie nożyczki na tzw. wszelki wypadek, niestety przechowywane luzem mogą uszkodzić wnętrze torebki lub (co gorsza) jej zawartość. Zestaw do manicure pomieszczony w niewielkim, skórzanym opakowaniu będzie praktycznym i wygodnym sposobem na uniknięcie takich nieprzewidzianych sytuacji. Równie praktycznym dodatkiem do damskiej torebki będzie niewielkich rozmiarów kosmetyczka, która nie tylko pomieści najpotrzebniejsze w ciągu dnia akcesoria, ale uchroni jej wnętrze i zawartość (dokumenty, elektronika) przed poplamieniem.
Nawet najbardziej przemyślana stylizacja i perfekcyjnie ułożona fryzura nie zdadzą egzaminu, jeśli pomniemy jeden ważny element wyposażenia każdej damskiej torebki lub męskiej teczki, a jest nim parasolka. Niespodziewane załamanie pogody – deszcz, śnieg, silne podmuchy wiatru – może nie tylko skutkować przemoczeniem i zrujnowaniem naszego stroju, ale co gorsza, przeziębieniem. O zakup małego, kompaktowego parasola, który zawsze będziemy mieć przy sobie na wypadek nagłej zmiany pogody warto zadbać już teraz. Posiadanie porządnego i lekkiego parasola, mieszczącego się bez problemu w naszym codziennym bagażu, uchroni nas od konieczności nabywania kiepskiej jakości zamienników w kiosku lub pobliskiej drogerii. Decydując się na zakup zwracajmy uwagę na typ oraz jakość materiału z jakiego został on wykonany. Większość dostępnych modeli wykonana jest z poliestru, który charakteryzuje się nieprzemakalnością, trwałością i odpornością na zniszczenia. Teoretycznie rzecz biorąc każdy parasol powinien – nawet ten kupiony w ulicznym kramie – należycie chronić przed deszczem, tak jednak nie jest. Wiele zależy od jakości poliestru, którym stelaż parasola został powleczony. Wartymi polecenia są modele posiadające dodatkowe wzmocnienie w postaci włókna PCV – na metce poszukujmy informacji „poliester pongee” – które zwiększa wiatro- i wodoszczelność. Stelaż parasola powinien być wykonany z metalu, aluminium, teflonu lub włókna szklanego. Należy jednak podkreślić, że największą trwałością odznacza się włókno szklane oraz teflon. Materiał wykonania oraz jakość stelaża będą warunkować jak parasol poradzi sobie podczas silnych podmuchów wiatru oraz gwałtownych opadów deszczu. Zwracajmy także uwagę na uchwyt lub rączkę parasola, która powinna (bez zbędnego wysiłku) stabilnie leżeć w dłoni. Warto zwrócić uwagę na parasole posiadające uchwyt pokryty piankową lub gumową powłoką, które zwiększają stabilność i komfort noszenia. Kolor oraz wzór parasola można dobierać tak, aby współgrał on kolorystycznie z naszą stylizacją.